Pandemi ile birlikte insanlar internet alışverişini daha da fazla benimsediler. Böyle bir zamanda da bir e-ticaret girişimi başlatmak oldukça uygun olarak gözüküyor. İstatistikler e-ticarete olan yönelimin arttığını gösteriyor. Bu veriler de insanların e-ticarete başlamasını tetikliyor. Bir e-ticaret sitesi açacaksanız yapmanız gereken belli işlemler vardır. Bizde bu işlemleri sizler için sıraladık.

1. E-Ticaret Yapacağınız Platformu/Platformları Seçin

E-Ticaret yapacağınız platformları iyi seçmeniz gerekmektedir. Satacağınız ürünlerin kategorilerine göre hangi platformları seçeceğinize karar verebilirsiniz. Pazaryerlerini tercih edebilir veya kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. Birde tabi bu ikisini birden yapabilirsiniz. Pazaryerlerinin aldığı yüksek komisyon oranları, kişileri biraz daha kendi e-ticaret sitelerini kurmaya itmiştir.

2. Satacağınız Ürün veya Hizmetleri Belirleyin

Bir e-ticaret girişiminde bulunurken dikkate alacağınız en önemli durumlardan bir tanesi ne satacağınıza karar vermenizdir. Trendleri takip ederek sattığınız ürün skalasını tabi ki de değiştirebilirsiniz. Tavsiyemiz, gönderimi kolay ve kar oranı yüksek ürünleri satmanız yönündedir.

3. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bir e-ticaret girişiminde bulunacakken göz önünde bulundurmanız gereken konulardan birisi, kime veya kimlere satış yapacağınız bilmenizdir. Hedef kitlenizi bildiğiniz, tanıdığınız taktirde pazarlama konusunda hızlı yol alabilirsiniz.

4. Ödeme Hizmeti Sağlayıcınız İle İletişime Geçin

E-ticaret sitesi açacakken ödemelerinizi alabilmenizi sağlayacak bir ödeme hizmeti sağlayıcı ise çalışmanız gerekecektir. Bunlar PayTR, PayU, iyziCo gibi firmalar olabilir. Ödeme hizmeti sağlayıcınız, işletmenize özel olarak bir oran belirler ve bu oran üzerinden size kredi kartı ile ödeme alabilmenizi sağlar. Her banka ile ayrı ayrı anlaşma yapmak yerine bu şekilde bir ödeme hizmeti sağlayıcısını tercih etmeniz, işlerinizi çok kolaylaştıracaktır.

5. Mağazanıza Bir İsim Bulun ve Satın Alın

Mağazanıza isim verirken ne sattığınıza ve kime sattığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte akılda kalıcı bir isim olması da gerekmektedir. Google veya benzeri arama motorlarında satacağınız ürünün kategorisine göre insanların arattığı kelimelere bakarak isim bulma işini kolaylaştırabilirsiniz. İsminize karar verdikten sonra bizim gibi bir alan adı satışı yapan firma ile görüşerek alan adınızı tescilleyebilirsiniz.

6. Sitenizin Tasarımını Satış Odaklı Olacak Şekilde Tasarlattırın

E-Ticaret sitenizin tasarımını hazırlatırken tasarımın dönüşümlere uygun olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. AVM lerde bulunan merdivenlerin iniş ve çıkış yönlerinin ters yerlerde olması gibi müşteri sitenize girdiğinde onu dolaştırmaları ve bir ürünü satın almaya yöneltmelisiniz. Kolay kullanılabilir ve güvenilir bir site görünümünü kesinlikle vermeniz gerekmektedir.

7. Marka Stratejisi Oluştururken Dikkatli Olun

Güçlü bir marka stratejisi, firmanızın büyümesini ve akılda kalıcı hale gelmesini kolaylaştırır. Marka bilinci oluşturarak, müşterilerinizin sürekli olarak sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Firmanızın adından tutun kargo kutunuza kadar aynı tasarımda ve bir bilinç oluşturacak şekilde olmasına dikkat edin. Unutmayın, bir hareket veya bir cümle popüler bir e-ticaret sitesi olmanızı sağlayabilir. (Nusret’in bir bilek hareketi ile ünlü olması gibi)

8. Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

Arama motorları ve sosyal medya platformları üzerinde oluşturacağınız reklamlar ile sitenize müşteri çekebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı sürekli olarak güncel tutarak, müşterileriniz ve takipçileriniz ile sürekli etkileşim halinde olabilirsiniz. Böylelikle yeni bir ürün eklediğinizde kolaylıkla kendi reklamınızı yapabilirsiniz. Son açıklanan verilere göre insanların %40’ı sosyal medya platformları üzerinden e-ticaret sitelerine yönelerek satın alım yapmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz konulara dikkat ederek iyi bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu konuda profesyonel destekler alabilirsiniz. Bizim firmamızın da sunduğu gibi danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak, çok daha kısa sürede hızlıca yol alabilirsiniz.