E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret, satışı yapılabilen her türlü ürünün veya hizmetin internet ortamı üzerinden satılabilmesidir. E-Ticaret sektörüne yeni girecek kişisel e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret sitesi nasıl yapılır ve bu aşamaların neler olduğunu merak ediyorlar. Aslında çok zor olmayan bir süreç olan e-ticaret, bilmeyen birisi için çok zor hale gelebiliyor. Bizde bu rehberimizde sizlerin nasıl bir e-ticaret sitesine sahip olabileceğinizi, internet üzerinden satış yapabilmeniz için gerekli olanları madde madde sıraladık.

1. Aşama: Hangi ürünleri veya hizmetleri satacağınıza karar verin

Mevcut bir mağazanız var ve satışlarınızı internete taşımayı planlıyorsanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. Zaten sektörünüzün içinde olduğunuz için satacağınız ürünler bellidir. Fakat sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız, bu aşamada çok dikkatli davranmalı ve satacağınız ürünlere karar vermelisiniz.

Kendi ürettiğiniz ürünleri satabileceğiniz gibi toptancı veya perakendecilerden ürün tedarik ederek satışını gerçekleştirebilirsiniz.

2. Aşama: İnternet Sitesi İçin Alan Adı ve Sunucu Almalısınız

Bu terimlere aşinalığınız yok ve e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız, biraz araştırma yapmanızı öneririz. Alan adı, sitenizin internet üzerindeki adı olacaktır. (Örneğin: www.celikyazilim.com.tr) Sunucu ise, sitenizin internet üzerindeki dosyalarının barınacağı yerdir.

Özellikle alan adınızı alırken iyice düşünün ve araştırma yapın. Akılda kalıcı bir isim olmasını dikkat edin. Sunucu kiralarken ise özelliklerinin bir e-ticaret sitesi için yeterli seviyede olmasına dikkat edin. İsterseniz alan adı ve sunucu aşamalarını firmamız ile çözebilirsiniz.

Ayrıca e-ticaret paketlerimizi inceleyerek, anahtar teslim şekilde hizmet alabilirsiniz. Alan adı, sunucu, özel e-posta adresleri gibi konuları düşünmenize gerek kalmaz. Bütün teknik desteği Çelik Yazılım olarak biz size sunuyoruz. Ayrıca dilerseniz 15 gün boyunca yazılımımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

3. Aşama: Şirket/Firma Açmanız Gerekiyor

İnternet üzerinden satış yaparken, sattığınız ürünleri faturalandırmanız gerekiyor. Bunun içinde vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Kredi kartı veya Havale/EFT şeklinde satış işlemlerinizde fatura kesmeniz zorunlu olacaktır.

Aynı zamanda siteniz üzerinden kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için vergi mükellefi olmak zorundasınız. Şirket kurulumu yaparken şahıs firması ile başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ticaret hacminiz arttığında, Limited Şirketine dönüştürebilirsiniz. Bu aşamada kararı sizin vermeniz gerekiyor.

4. Aşama: Zaman ve Emek Vermelisiniz

E-Ticaret denildiği zaman herkesin aklına “emeksiz yemek” tabirinde bir anlam geliyor. Aslında bu tamamen yanlış bir düşünce. Fiziki bir mağazanız olduğunda ne kadar ilgileniyorsanız, internet üzerindeki mağazanızla da o kadar ilgilenmeniz gerekiyor. Yukarıdaki aşamaları da tamamladıktan sonra yeterli sermayeye sahip olduğunuz anda bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. İşin önemli kısmı buradan sonra başlıyor. İşinizi geliştirmek, satışlarınızı arttırmak için özenle çalışmalı, zaman ayırmalı ve emek harcamalısınız. Aksi taktirde, kimsenin uğramadığı bir fiziki mağaza gibi olacaktır.

5. Aşama: Reklam ve Pazarlama Çalışmaları

E-Ticaret sitenizi açtıktan sonra markanızı tanıtabilmeniz için belirli pazarlama araçlarını kullanmanız gerekecektir. İlk aşamada bunlardan en etkilisi Google gibi arama motorlarına reklam vermek olacaktır. Ayrıca sosyal ağları da etkin şekilde kullanarak satışlarınızı kısa sürede arttırabilirsiniz. Böylelikle yeni takipçiler, yeni müşteriler olabilir.

6. Aşama: Müşteri Destek Hizmeti

E-Ticaret sitelerinde en önemli kısımlardan birisi de müşteri ile iletişim ve sorunları çözme hızıdır. Müşterilerinizin problemlerini en kısa sürede çözebilmeli ve onları mağazanızı seçtiği için mutlu hissettirmelisiniz. Böylelikle bir ihtiyacı olduğu zaman yine sizi tercih edecektir. Unutmamak gerek ki; müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu firmalar, genellikle satışları yüksek firmalardır.

Özetle:

Yukarıda ki aşamaları harfiyen uyguladığınız taktirde çok başarılı bir e-ticaret sitesine veya e-ticaret firmasına sahip olabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız anahtar teslim e-ticaret sitesi paketlerimiz hakkında bilgi almak için canlı chat bölümünden veya iletişim sayfasındaki iletişim araçlarından faydalanabilirsiniz. İyi günler dileriz..