Bir E-Ticaret siteniz var ve bu site üzerinden satış yapıyorsanız aşağıda paylaştığımız basit ama etkili 3 yöntemi deneyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların sitenizde daha kaliteli vakit geçirerek, sizden ürün satın alabilirler. Sitenize giren ziyaretçilerin, müşterilerinize dönüşmesinde aşağıda belirttiğimiz 3 method çok önemli rol oynamaktadır.

  1. İlk Kontrol: Satış Yolculuğu

Kullanıcıların web sitenize girip, ürünü beğenip sepete eklemesinden, satışın tamamlanmasına kadar olan süreci empati kurarak tekrar inceleyin. Eğer müşteri ürünü beğenip, sipariş verirken gereksiz aşamalardan geçiyorsa, bu sebepten dolayı bile müşteri kaybedebilirsiniz. Sitenizde ki satın alma olayını olabildiğince basit hale indirgemeniz gerekmektedir. Özellikle ödeme kısmında gereksiz bölümleri kaldırın ve sadeleştirin.

2. Detaylı Ürün Fotoğrafları Kullanın

Ürün fotoğrafları, ürünün gözükmesi gereken bütün önemli detaylarını göstermelidir. Tekstil sektöründe bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünürsek bir gömleğin fotoğrafları arasında düğmelerinin de yakından çekilmiş fotoğraflarını koyabilirsiniz. Böylelikle ürününüzü inceleyen ziyaretçiler, ürün hakkında bütün detaylara sahip olabilirler. Ayrıca özellikle tekstil ürünlerinin satışlarında kesinlikle manken üzerinde fotoğraf bulundurulmasını tavsiye ederiz. Tek ve yetersiz ürün fotoğrafı, kullanıcının üründen emin olamadan çıkmasına sebep olabilir.

3. Doyurucu Ürün Açıklaması Girin

Sitenize giren ziyaretçiler ürününüzün açıklamasını incelediğinde aklında ürün hakkında herhangi bir soru kalmamalı. Böyle olduğu zaman ziyaretçilerinizi ürün hakkında doyurmuş ve ürünü satın almasını kolaylaştırmış oluyorsunuz. Sadece ürünün özelliklerinden değil, faydalarından da bahsedebilirsiniz. Örneğin teknolojik bir ürün sattığınızı düşünürsek, ürünün özelliklerinin dışında faydalarından da bahsederek ne amaçla kullanılabileceği konusunda ziyaretçilerinizi bilgilendirebilir ve müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, sitenize giren ziyaretçilere iyi bir deneyim sunmadan satışlarınızın artmasını beklemeniz çok yanlış olur. Unutmayalım ki kimse bir mağazaya girdiğinde ilgisiz kişileri sevmez. Bir müşteri gibi dışarıdan sitenize girerek, deneyimi ölçmelisiniz. Bunun yanı sıra analytics, metrica gibi analiz araçlarınıza kullanarak sitenizi analiz etmelisiniz.